O úrade práce
Úrad práce je inštitúcia, ktorá spadá pod Ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Ide o úrad, ktorý pre občanov vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie skrze svoje kontaktné pracoviská vykonáva službu jednak informačné a poradenskou a jednak sprostredkovateľskú.
Na úrad práce v mieste svojho trvalého bydliska sa teda môžete obrátiť v prípade, že momentálne nemáte zamestnanie, nepodnikáte a neštudujete.
Úrad práce
- za Vás uhradí sociálne a zdravotné poistenie
- bude s Vami konzultovať Vaše hľadanie práce
- Niektoré evidovanej jedinca dokonca finančne podporí v nezamestnanosti (ak v posledných dvoch rokoch odpracovali aspoň 12 mesiacov), v sťažených podmienkach hľadaní zamestnania (absolventi bez skúseností, telesne zdravotne postihnutí, ...) alebo v začiatkoch podnikania.
- Tiež Vám poradí, ako na hľadanie postupovať, ako napísať životopis či ako napísať motivačný list.
A taky pre Vás zariadi ďalšie veci, na oplátku za to, že sa Vy budete riadiť stanovenými pravidlami; teda chodiť na vopred určené konzultácie, hlásiť nekolidující zamestnanie (také, u ktorého Váš mesačný príjem nebude vyšší ako polovica minimálnej mzdy), neštudovať, nepodnikať, nepracovať ... Všetko ostatné sa dočítate na stránkach www.employment.gov.sk alebo Vám bude upresnené na kontaktnom pracovisku. Pri nedodržaní týchto pravidiel Vás za trest z úradu práce môžu vylúčiť.
Všetko vyššie spomenuté je samozrejme popísané tak, ako by to v ideálnom prípade malo fungovať. Ale ...
Ak chcete pomôcť s písaním životopisu a motivačného listu, poradíme Vám, bez toho aby ste opustili pohodlie Vášho domova, a to priamo na našich stránkach v článku Ako napísať životopis a Ako napísať motivačný list. alebo si profesionálny životopis nechajte vygenerovať jednoducho a rýchlo tu.
V skutočnosti ale úrad práce bohužiaľ funguje skôr ako zhromaždisko ľudí, ktorí jednoducho a legálne využívajú systém, ktorý je k tomu svojím absurdným nastavením skôr alebo neskôr doženie.
Tak napríklad: výška pomoci v nezamestnanosti v roku 2025 dosahuje prvé dva mesiace evidencie na 65% z čistého príjmu, ďalšie dva mesiace 50% a zvyšok 45%. Ak odídete bez vážneho dôvodu z práce sami, máte po celú dobu nárok na 45%. Dobou sa rozumie pre ľudí do 50 rokov 5 mesiacov, do 55 rokov 8 mesiacov a nad 55 rokov 11 mesiacov. Ak uvážime, že pomoc môže ísť do maximálnej výšky 14 281 korún mesačne, ukážme si, ako bude Vaša podpora vyzerať pri čistom plate 23 000 korún. Vo veku 40 rokov tak dostanete bez akejkoľvek práce (je dokonca podmienkou, že pri evidencii nesmiete pracovať!) za päť mesiacov dohromady krásnych 61 912 korún. Čo je síce menej ako pôvodných 115 000 korún, ty si ale musíte zarobiť prácou. Keď navyše pripočítate uhradenej sociálne a zdravotné poistenie, zdalo by sa ako hriech tohto nevyužiť.
Vlk, teda pracovný úrad, sa nažerie (zrejme dobrého pocitu, že podporuje ľudí v ťaživej životnej situácii) a koza, teda občan, nielenže zostane celá, naviac ale dostane za to, že 5 mesiacov nič nerobí, bohato zaplatené.
Podobne to funguje u ostatných finančných podpôr. Podmienkou radu z nich totiž je, že na "pracák" strávite nepretržite vopred danú dobu, zvyčajne niekoľko mesiacov. Kto by si s takou hľadal prácu?
O evidentné krivde voči ľuďom, ktorí sa dokážu znova zapojiť do pracovného procesu takmer po okamžite po strate predchádzajúceho zamestnania a nehodlajú tohto systému využívať, tak snáď nemá ani cenu hovoriť.
Sprostredkovateľská činnosť pracovného úradu však taky nefunguje zrovna ukážkovo. Rad ľudí má bohužiaľ reálne takú skúsenosť, že okrem niekoľkých nezaujímavých inzerátov z nástenky v mieste úradu a konzultácie s častokrát veľmi neochotnú úradníčkou, táto služba nič moc neponúka. Ak máte skutočný záujem o to si prácu nájsť, nechajte sa radšej inšpirovať v článku Ako hľadať prácu.
Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!
Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!